W jaki sposób poprawić relacje w rodzinie?

W jaki sposób poprawić relacje w rodzinie?

20 lipca 2021 Wyłączone przez Kamil

Jeśli posiadamy rodzinę, to bardzo dobrze wiemy, jak bardzo jest ona ważna. Nie chodzi tylko o relacje matka-ojciec, ale także o to, jak widzą nas dzieci oraz jak my je widzimy. Dlatego bardzo ważne jest, żeby upewnić się, że wszelkie relacje w rodzinie są prawidłowo prowadzone. Niestety ze względu na bardzo częstą potrzebę pracy nadgodzin, napięć i stresów, czasem sytuacja rodzinna nie jest najlepsza. Jeśli widzimy, że nasza rodzina nie ma się najlepiej, to pomóc może nam psychoterapia rodzinna , podczas której będziemy mogli przegadać to, w jaki sposób wszyscy widzą całą sprawę i doprowadzimy całość do jakiegoś konsensusu, z którego wszyscy będą szczęśliwi

Dlaczego psychoterapia rodzinna jest lepsza od przegadania spraw samemu?

Bardzo rzadko zwracamy uwagę na to, jak ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat relacji, żeby dane relacje rozumieć. Poza tym, perspektywa osoby trzeciej, jest o tyle bardzo dobra, że jest ona względnie obiektywna, dzięki czemu może on zobaczyć więcej, niż my, którzy w danej relacji się znajdują. Psychoterapeuta może także w skuteczny sposób poprowadzić rozmowę tak, że będziemy w stanie lepiej zrozumieć to, dlaczego zachowaliśmy się tak i nie inaczej, przez co rozumiemy też, jak inni nas widzą. Jednak rozmawianie między sobą bez pomocy trzeciego jest o tyle problematyczne, że przez presję i niekorzystne relacje, wiele może zostać przemilczane. Nie każdy w rodzinie musi chcieć rozmawiać między jej członkami o różnych opiniach, bo może np. bać się ostracyzmu z jej strony. Jednak osoba trzecia, która ma autorytet psychologa jest o wiele bardziej godna zaufania, ponieważ wiemy, że wykluczenie z jej strony nie będzie dla nas taką tragedią, tak jakby to mogłoby to być ze strony rodziny.

Czy psychoterapia to wszystko czego potrzebujemy?

Nie może być tak, że psychoterapia rodzinna to będą wszystkie nasze starania, które mają na celu poprawę jakości życia w rodzinie. Poza samą terapia musimy także upewnić się, że przełożymy wszystko to, czego się na niej dowiedzieliśmy na nasze codzienne życie. Dlatego musimy przygotować się na większe albo mniejsze zmiany w naszym życiu.