Na czym polega dieta keto?

Na czym polega dieta keto?

4 maja 2021 Wyłączone przez Kamil

Dieta ketogeniczna polega na spożywaniu w większej ilości tłuszczu przy ograniczeniu spożywania węglowodanów. Aby dieta była skuteczna i nie zagrażała organizmowi należy rozpocząć ją pod okiem lekarza i dietetyka.

Na czym polega dieta keto?

Dieta ketogeniczna ma odzwyczaić organizm od glukozy poprzez dostarczanie do organizmu minimalnej dziennej dawki. Takie zjawisko to ketoza, która zwiększa ilość ciał ketonowych we krwi.
Zjawisko to wytwarza energię z tłuszczu, który zostaje spalony i powoduje pozbycie się zbędnych kilogramów.

Keto dieta produkty, które można spożywać

Podstawowym składnikiem diety ketogennej jest mięso, które przyrządzone powinno być w zdrowy sposób. Kolejnymi produktami są ryby lub owoce morza.
Podczas diety jeść można również orzechy w różnych postaciach bez dodatku cukru a także olej kokosowy oraz produkty nabiałowe.
Ważnymi warzywami w diecie jest kapusta, brukselka oraz awokado i wiele innych warzyw zielonych.
Podczas diety keto należy zrezygnować ze słodyczy, alkoholu, warzyw skrobiowych, np. ziemniaków, bananów, a także ryżu, makaronów oraz pieczywa.

Zalety i wady diety ketogenicznej

Zaletą diety keto jest nabranie energii oraz poprawa samopoczucia. Trzymanie się diety pomaga szybko pozbyć się zbędnych kilogramów oraz nadmiernej ilości wody z mięśni.
Dieta ketogeniczna wspomaga walkę z insulinoopornością poprzez uregulowanie wydzielania insuliny oraz ograniczenie apetytu na słodycze.
Do wad diety zaliczyć można problemy z trawieniem, brak energii, osłabienie i zmęczenie oraz brak koncentracji pojawiające się po około 2 – 3 miesiącach od rozpoczęcia diety.
Duża ilość spożywanych tłuszczów może powodować bóle w dolnej partii brzucha oraz negatywnie wpływać na perystaltykę jelit.
Kolejną wadą diety ketogenicznej jest częstomocz, który może prowadzić do kamicy moczanowej lub zwiększenia się stężenia kwasu moczowego.

Przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej

Dieta ta nie jest przeznaczona dla wszystkich, a w szczególności dla osób mających problemy z nerkami, tarczycą lub wątrobą. Przed wprowadzeniem diety należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże w doborze odpowiedniej diety.