Dojrzewanie płciowe według skali Tannera – jak wygląda badanie?

Dojrzewanie płciowe według skali Tannera – jak wygląda badanie?

10 maja 2021 Wyłącz przez Kamil

Dojrzewanie płciowe to trudny czas w życiu nastolatków. U większości z nich przebiega ono podobnie, ale zdarza się, że zmiany biologiczne, jakie zachodzą w ciele młodego człowieka, odbiegają od normy. Dlatego tak ważne jest pewne badanie bilansowe pozwalające na diagnozowanie przez lekarzy dojrzałości młodzieży. To tak zwana skala Tannera. W artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest narzędzie?

Cele badania

Jego twórcą był znany brytyjski lekarz – James James Mourilyan Tanner. Dzięki niemu można do dziś oceniać, zarówno ogólny rozwój dziecka, jak i poszczególne etapy dojrzałości młodych osób na podstawie ich narządów płciowych i cech morfologicznych. A to z kolei pomaga na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i problemów dotyczących całego procesu pokwitania. Należy nadmienić, że dojrzewanie płciowe według skali Tannera składa się z pięciu poziomów (od okresu przed pokwitaniem do pełnej dojrzałości płciowej). Co więcej, trzeba wiedzieć, że skala różni się w zależności, czy mamy do czynienia z chłopcami, czy dziewczynkami.

Jak wygląda badanie?

Odbywa się ono przede wszystkim w gabinecie pediatrycznym, czyli w miejscu, w którym przeprowadza się także regularne bilanse dzieci i młodzieży. Cała czynność nie jest skomplikowana. W przypadku dziewczynek, skala Tannera na charakter typowo wizualny (wystarczy analiza wzrokowa lekarki, która spojrzy na piersi i owłosienie w okolicy łonowej).

Natomiast, jeżeli chodzi o nastoletnich chłopców, to potrzebny jest dodatkowo tak zwany orchidometr. Dziwna nazwa, prawda? Co się pod nią kryje? Otóż mowa o specjalistycznym przyrządzie podzielonym na dwanaście owalnych, różnej wielkości, struktur nawleczonych na zwykły sznurek (mających objętość od 1 do 25 ml). Służy on do szacunkowego określenia wielkości i objętości jąder, prąca i moszny.

Podsumowanie

Wiemy już, jak ogólnie bada się dojrzewanie płciowe według skali Tannera. Oceniając jego stopień, doświadczony lekarz może wykryć wszelkie odchylenia od normy (chociażby przedwczesne pokwitanie i wiele innych mniejszych lub większych problemów). Wówczas podejmie dalsze, szybkie kroki, aby pomóc młodemu człowiekowi.