Czy nieodśnieżanie dachu może być niebezpieczne?

Czy nieodśnieżanie dachu może być niebezpieczne?

12 maja 2021 Wyłącz przez Kamil

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że śnieg w zbyt dużych ilościach może okazać się bardzo niebezpieczny. Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet w małych ilościach, śnieg może spowodować wiele kłopotów. Jeśli nie zadbamy o to, żeby odśnieżanie dachów w naszym miejscu pracy, jak i w naszym mieszkaniu lub domu odbywało się regularnie, to ryzykujemy wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Jakie niepożądane efekty może nieść za sobą nieprawidłowe odśnieżanie dachów?

Bardzo często jest tak, że zapominamy o tym, że śnieg spadł nam na dach, bo przecież i tak się roztopi. Jednak śnieg, który topnieje na dachu, może przejść przez dach do naszego sufitu, co w konsekwencji stworzy w kantach pleśń. Jest to coś bardzo niepożądanego przez wiele osób, ponieważ nie tylko źle ona wygląda, ale także może okazać się dla osób uczulonych niebezpieczna. Poza tym, jeśli woda przesiąknie do naszego sufitu, to będzie ona mogła zacząć skraplać się, przez co będzie nam kapać z sufitu na podłogę. Skapująca woda może okazać się bardzo nieprzyjemna i niebezpieczna. Jeśli woda będzie regularnie kąpać w jedno miejsce, gdzie znajdują się przyrządy elektroniczne, to może się to skończyć ich awarią. W najgorszym wypadku może to nawet wywołać pożar. Dlatego tak bardzo ważne jest, żeby regularnie pozbywać się śniegu z dachu. Jednak śnieg stanowi także inne niebezpieczeństwo. Jeśli białego puchu zbierze się na dużo na dachu, który znajduje się przy chodniku, to może on spaść i wywołać poważne uszkodzenia osoby, która akurat będzie przechodzić.

W jaki sposób powinno się odśnieżać śnieg z dachów?

Nierozsądne jest, żeby w wypadku, gdy mamy wysoki budynek ze stromym dachem, zajmować się jego odśnieżaniem samemu. Musimy pamiętać, że jest to niebezpieczna praca, przez co odśnieżanie dachów powinno odbywać się poprzez fachowca. Musi on być wyposażony we wszelkiego rodzaju sprzęty, które uchronią go przed upadkiem, ponieważ spadnięcie z takiego miejsca może okazać się bardzo niebezpieczne. Fachowiec dodatkowo zna swoją pracę i bardzo dobrze wie, co może robić, a czego nie może, żeby praca była wykonana dobrze i bezpiecznie.