Czy kawa jest zdrowa?

Czy kawa jest zdrowa?

4 maja 2021 Wyłączone przez Kamil

Nie da się ukryć, że kawa jest znana i wysoko ceniona na całym świecie. Każdego dnia o poranku pozwala obudzić się nie tylko przywódcom, pracownikom biur, czy też prezesom, lecz również zwykłym robotnikom. Warto się jednak zastanowić nad tym, czy aby na pewno kawa jest zdrowa? Jaki ma konkretnie wpływ na nasze ciała i nasze zdrowie?

Pozytywne działanie kawy

Najważniejszą zaletą codziennego picia kawy jest oczywiście jej silne działanie pobudzające. Jak się jednak okazuje, kawa może mieć również inne bardzo ciekawe zalety i pozytywne działanie na nasze ciało.
Dobrym przykładem pozytywnego działania kawy jest jej wpływ na odchudzanie się. Jak bowiem zostało udowodnione, kawa na czczo każdego ranka powoduje znaczne ułatwienie odchudzania. Nie tylko podkręca metabolizm, lecz również wywołuje uczucie sytości.
Innego typu bardzo ciekawą zaletą jest ta, która wynika z dodawania do kawy mleka. Kawa z mlekiem oprócz walorów czysto smakowych, jest również lekkostrawna, a przez to delikatniejsza dla organizmu. A co najważniejsze dostarcza do niego wiele przydatnych mikroelementów.
Warto na koniec wspomnieć, że picie kawy to także liczne zalety od strony funkcjonowania układu nerwowego, krwionośnego, czy też pokarmowego. Wiele badań wskazuje, że regularne picie kawy może się przekładać np. na znacznie mniejsze dolegliwości w przypadku wystąpienia takich chorób jak Parkinson czy też Alzheimer.

Kawa a zdrowie – czy są szkodliwe skutki?

Niestety kawa to nie tylko pozytywne działanie na organizm, lecz również kilka bardzo negatywnych stront. Na co szczególnie trzeba uważać, gdy sięga się każdego ranka po kawę?
Przede wszystkim nadmienić trzeba, że kawa, a właściwie zawarta w niej kofeina, posiada silne działanie uzależniające, a to powoduje, że stopniowo dla podtrzymania jej działania trzeba będzie kawy spożywać coraz więcej. To z kolei powodować może powolne wypłukiwanie z organizmu magnezu, wapnia oraz potasu, co może przełożyć się nawet na bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia skutki.